Click here for the Bystander TBT Script in Polish
Click here for the Bystander TBT Poster in Polish
Szkolenie osób postronnych – Jak powstrzymać brak szacunku
- Obserwatorzy mogą odgrywać kluczową rolę w zgłaszaniu problemów i zabieraniu głosu, gdy niewłaściwe zachowanie ma miejsce w pracy.
- Kwestionowanie niewłaściwego zachowania w konstruktywny sposób może być trudne, ale istnieją różne sposoby, bezpośrednie i pośrednie, w które możesz odpowiednio interweniować, jeśli zdecydujesz się na to.
- Najlepsze podejście może zależeć od sytuacji.
- Jedną z możliwości jest bezpośrednia rozmowa z daną osobą na temat niewłaściwego zachowania. Ta opcja pokazuje, że Ci zależy i chcesz pomóc.
- Na przykład, jeśli zauważysz, że przełożony prześladuje innego pracownika przed zespołem, możesz zapytać go prywatnie, czy jest w porządku lub czy potrzebuje pomocy, która pokazuje, że Ci zależy i jesteś przygotowany do wspierania go.
- Innym sposobem pomocy jest pośrednie podejście do osoby, która angażuje się w niewłaściwe zachowanie. W naszym przykładzie zastraszania możesz rozpraszać lub przerywać przełożonego, podnosząc rękę i zadając pytanie związane z pracą, które może pomóc w zakłóceniu zachowań związanych z zastraszaniem.
- Możesz również użyć humoru, aby zmniejszyć napięcie i ułatwić sobie przestawienie swojego punktu lub pytania; ale podczas tego należy uważać, aby nie zminimalizować czyjegoś doświadczenia.
- Jeśli czujesz się komfortowo, konfrontując się bezpośrednio z osobą angażującą się w niewłaściwe zachowanie, możesz powiedzieć coś takiego: „to przekroczyło granicę” lub „Nie uważam tego za zabawnego”.
- Jeśli uważają Państwo, że wejście na wyższy poziom będzie skutkować eskalacją problemu lub nie czują się Państwo komfortowo, lub nie są Państwo przygotowani do jego rozwiązania, mogą Państwo po prostu zgłosić ten incydent przełożonemu, do Działu Kadr, Działu Prawnego, Działu ds. Zgodności lub skorzystać z infolinii RPM.
- W przypadku wątpliwości dotyczących dokonywania zgłoszeń należy pamiętać, że Firma zabrania działań odwetowych wobec pracowników, którzy dokonują zgłoszeń w dobrej wierze.
- Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać, jeśli zdecyduje się Pan/Pani interweniować w dowolny z omówionych przez nas sposobów:
- Bądź dobrym słuchaczem i unikaj narzucania własnych poglądów lub interpretacji sytuacji.
- Bądź szczery i bezpośredni, ale nie bądź antagonistyczny.
- Zawsze okazuj szacunek. Nawet jeśli czujesz się sprowokowany, nigdy nie należy używać przemocy ani obraźliwego języka.
- Bądź świadomy swoich ograniczeń jako pomocnik.
- I wreszcie, zachowaj bezpieczeństwo, a jeśli coś wyjdzie z ręki lub stanie się zbyt poważne, odejdź od sytuacji i w razie potrzeby poproś o pomoc innych.