Click here for the Workplace Violence Prevention FY25 TBT Script
Click here for the Workplace Violence Prevention FY25 TBT Poster
Plakat dotyczący zapobiegania przemocy w miejscu pracy – cały świat
- Dzisiaj omówimy poważny temat zapobiegania przemocy w miejscu pracy.
- Przemoc w miejscu pracy to przemoc lub groźba przemocy wobec naszych pracowników. Nie dyskryminuje i może przytrafić się każdemu pracownikowi. Mogą one obejmować:
- Grożące zachowanie
- Nadużycie słowne
- Napaści fizyczne
- Zachowania zastraszające
- Bardzo trudno jest stwierdzić, kiedy dana osoba może stać się agresywna. Nie wszyscy będą pokazywać znaki ostrzegawcze, które dziś omówimy. Jednak te zachowania i sygnały fizyczne mogą służyć jako sygnały ostrzegawcze, że dana sytuacja może stać się przemocą.
- Bardzo ważne jest, aby przyjąć te zachowania w kontekście. Jeśli zauważysz wiele sygnałów ostrzegawczych, a zachowania się pogarszają, zareaguj i zgłoś swoje obawy przełożonemu lub działowi kadr.
- Należy zawsze pamiętać, jeśli:
- nastąpiła zmiana wzorców zachowań; lub
- Liczba, częstotliwość i intensywność zachowań zakłócają środowisko pracy.
- Klasyczne sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na to, że dana osoba może stać się agresywna, mogą obejmować:
- Płacz, siarczenie lub napady złości;
- Nadmierna absencja lub spóźnienie;
- przekraczanie granic dopuszczalnego postępowania lub lekceważenie zdrowia i bezpieczeństwa innych osób;
- brak szacunku dla władzy;
- Słabe radzenie sobie z krytyką;
- Zwiększona liczba błędów w pracy;
- obwinianie innych za błędy; oraz
- Wielokrotne omawianie tych samych problemów bez ich rozwiązywania.
- Fizyczne oznaki tego, że dana osoba może działać, obejmują:
- objawy skrajnego zmęczenia;
- Stymulowanie, niepokój ruchowy lub powtarzające się ruchy;
- przesadne lub gwałtowne gesty;
- Głośne mówienie lub śpiewanie; lub
- Naruszenie przestrzeni osobistej.
- W niektórych przypadkach przed aktem przemocy istniał wyraźny wzorzec znaków ostrzegawczych. Gdy to możliwe, pamiętaj o:
- Historia przemocy. Może to obejmować fascynację przypadkami przemocy w miejscu pracy, ekstremalne zainteresowanie bronią lub dowody wcześniejszego zachowania agresywnego.
- Grożące zachowanie. Na przykład osoba ta mówi Ci o zamiarze wyrządzenia komuś krzywdy, wydaje się, że ma urazę lub wydaje się, że grozi jej coraz bardziej agresywna i dobrze zaplanowana.
- Zachowania zastraszające. Może to obejmować argumentację lub brak współpracy, okazywanie nieuzasadnionej złości lub bycie impulsywnym lub łatwo sfrustrowanym.
- Zwiększenie stresu osobistego. Często zdarza się to po nieodwzajemnionej obsesji romantycznej, poważnych problemach rodzinnych lub finansowych, lub niedawnej utracie pracy.
- Negatywne cechy osobowości. Na przykład bycie podejrzliwym wobec innych, czucie się ofiarą i brak troski o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie innych.
- Znaczące zmiany nastroju lub zachowania. Obejmuje to skrajne lub dziwne zachowania, nieracjonalne przekonania i pomysły, znaczny spadek wydajności pracy oraz drastyczną zmianę w systemach przekonań.
- Izolacja społeczna. W przeszłości występowały negatywne relacje interpersonalne lub dana osoba ma niewiele rodzin lub przyjaciół.
- Nadużywanie substancji odurzających. Osoba nadużywa narkotyków lub alkoholu.
- W przypadku obaw, że zagrożone jest Państwa bezpieczeństwo lub bezpieczeństwo innych osób, należy zgłosić je przełożonemu, kierownikowi, Działowi Kadr, Działowi Prawnemu i Zgodności lub zadzwonić na infolinię RPM.
- Jeśli uważasz, że Twoje bezpieczeństwo lub bezpieczeństwo innych osób jest natychmiast zagrożone, zadzwoń do władz.
- W przypadku wątpliwości dotyczących zgłaszania przemocy w miejscu pracy należy pamiętać, że Firma zabrania działań odwetowych wobec pracowników, którzy dokonują zgłoszeń w dobrej wierze i podejmują działania odwetowe.